پچپچه

راز لبخند مونالیزا
نویسنده : آری - ساعت ۸:۱۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آذر ،۱۳۸٤
 

                              

 

                              

مفهوم واقعی لبخند مونا لیزا سالیان سال ذهن عاشقان آثار هنری را به خود مشغول کرده است ولی دانشمندان بتازگی توانسته اند راز آن را کشف کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی اسکاتزمن، دانشمندان با استفاده از نرم افزاری که برای پی بردن به احساسات صورت طراحی شده است،‌ متوجه شده اند که چهره مونا لیزا 83 درصد شاد، 9 درصد منزجر، 6 درصد هراسان و 2 درصد خشمگِن است.
این مطالعه که توسط پروفسور نیکو سه به از دانشگاه آمستردام انجام شد ه نشان می دهد که با مقایسه این چهره با عناصر اصلی مربوط به چهره یک تصویر، مانند قوس لبها و چین و شکنهای اطراف چشمها، می تواند به انواع مختلف احساسات موجود در آن پی برد.
این فناوری جدید را می توان برای ایجاد کامپیوترهایی که بر اساس وضعیت خُلقی کاربر واکنش نشان می دهند به کار برد.
تا کنون نظریه های مختلفی در رابطه با هویت زنی که در تصویر مونا لیزا دیده می شود و مفهوم لبخند او ابراز شده است. برخی معتقدند که این زن تنها یک مدل ساده برای نقاشی داوینچی بوده است در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند که چهره خود نقاش در این تصویر پنهان شده است.
به گفته پروفسور دونالد ساسون از دانشگاه لندن یکی از مهمترین مسائل در مورد این چهره این است که لئوناردو از تکنیکی استفاده کرده است که اختراع او نبود ولی او آن را گسترش داد و اصطلاحاً دودی خوانده می شود.
وی در پاسخ به این سئوال که چرا مونا لیزا لبخند می زند، گفت هیچ راهی برای پی بردن به این که چرا فردی که در یک تصویر است لبخند می زند وجود ندارد. به گفته وی دندانهای مردم در قرن پانزدهم وضعیت بسیار وحشتناکی داشت و آنها حاضر به نشان دادن دندان های خود نبودند.