پچپچه

کارناوال ونیز
نویسنده : آری - ساعت ۳:٤٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ اسفند ،۱۳۸٤
 

در ونیز ...

در ونیز ( ایتالیا) هر ساله در اواخر فوریه کارناوالی به مدت چند روز برگزار می شود و هنرمندان و هنر دوستان را از هر گوشه ی دنیا به سوی خود می کشاند . در این کارناوال که ریشه در اسطورهای ونیزی دارد ، بیشتر مردم لباس های مبدل قرون وسطایی را بر تن می کنند و ماسک بر صورت می گذارند تا به دلایلی شناخته نشوند و به این شکل در معابر ظاهر می شوند . به همین دلیل در ونیز گالری هایی هنری بسیاری برای طراحی لباس و ساختن ماسک های جالب وجود دارد که یکی از معتبرترین آنها گالری Ca’ del sol است که سرپرستی آن را یک آرشیتکت هنرشناس ایرانی به نام حمید بر عهده دارد و بیشتر گردانندگان آن دختران باذوق و هنر مند ایرانی هستند.  ما امیدواریم که در فرصت های بعدی بتوانیم گالری پر شور هنری Ca’ del sol را بیشتر معرفی نموده و با حمید گفتگویی در زمینه ی ریشه یابی این جشن و چگونگی برگزاری آن داشته باشیم .
در زیر سه تصویراز کارناوال امسال که هم اکنون در ونیز بر پاست ، پیشکش عزیزان می شود :

زال و رودابه ی مدرن در کارناوال ونیز؛
رودابه ایرانی؛ زال ونیزی

Jaraghe Group © Mobin_s2004@yahoo.com

نصرت کریمی هنرمند معاصر داستان تغزلی رودابه و زال را در شاهنامه با نمایشنامه «رومئو و ژولیت» شکسپیر مقایسه می کند و می گوید : همانگونه که شکسپیر صحنه زیبا وتغزلى بالارفتن رومئو از بالکن قصر ژولیت را نوشته، فردوسى هزار سال پیش زال و رودابه را نوشتـه است..
در شاهنامه زال و رودابه به یکدیگر دل می بازند و چون پدر رودابه با همسری آنها مخالف است ، آنها پنهانی یکدیگر را دیدار می کنند بدینگونه که رودابه موهایش را از قلعه پایین مى اندازدد و زال مثل کمند موهاى او را مى گیرد وبه قـصر مى رود

کمندی گشاد او ز سرو بلند
که بر مشک زانسان نپیچد کمند
خم اندر خم و ماز بر ماز بر
بر آن غبغبش ناز بر ناز بر


و سپس به زال می گوید :

بگیر این سر گیسو از یک سویم
ز بهر تو باشد همی گیسویم
بدان پروریدم من این تار را
که تا دستگیری کند یار را

و زال :

بسائید مشکین کمندش به بوس
که بشنید آواز بوسش عروس
چنین داد پاسخ که: این نیست داد
بدین روز خورشید روشن مباد
که من دست را خیره بر جان زنم
بدین خسته دل تیر پیکان زنم


اما در کارناوال ونیز ظاهرا ً مثل اینکه کمند رودابه مصنوعی است و زال ونیزی هم بجای اینکه از دیوار قلعه بالا برود از پله ی کوچکی بالا می رود !

 

و تازه .... رودابه هم از این زال ها زیاد دارد !!!

Jaraghe Group © Mobin_s2004@yahoo.com

 

Jaraghe Group © Mobin_s2004@yahoo.com

 

 با سپاس ازوبلاگ نگاهی از دور (زیتا) که کارناوال ها  را یاد آوری کرد .