خردمندان ایران اینگونه بودند ...

 

                                 ریشه یابی ضرب المثل ها

 

                                       سحر خیز باش تا کامروا باشی :

 

می گویند  بزرگمهر وزیر و آموزگار انوشیروان ، پیوسته انوشیروان را می گفت که : «قبله ی عالم باید صبح زود از خواب برخیزد و به امورات مردم و مملکت برسد. کسی که صبح زود بیدار می شود چنین است و چنان است.»

اما انوشیروان چون شب ها را به شادکامی و شب زنده داری می گذرانید،قادر نبود که پند او را به عمل در آورد و از سویی دیگر چون بزرگمهر وزیر و بزرگتر و نیز آموزگار او بود، نمی توانست او را از گفتن این مطلب باز دارد. پس چون دریافت که بزرگمهر دست از سرش بر نمی دارد، چند نفر را مأمور کرد که به لباس دزدان درآیند و چون بزرگمهر از خانه برون شد او را گرفته و لخت کنند و آنگاه رهایش سازند و آسیبی دیگر به او نزنند.

آنان چنان کرد و فردا صبح زود چونانکه بزرگمهر بیرون آمد در هیأت دزدان به او حمله برند و کلاه و جبه و قبا و هر چه که داشت، بردند .

بزرگمهر دوباره به خانه بازگشت و لباسی دیگر پوشید و به سوی بارگاه انوشیروان روانه گشت. چون بدانجا رسید زمان گذشته و انوشیروان از خواب بیدار شده بود.

انوشیروان که از اصل ماجرا آگاه بود برای اینکه به بزرگمهر درسی داده باشد، علت دیر آمدنش را جویا شد.

 بزرگمهر در پاسخ حکایت خود را نقل کرد و گفت :«امروز که به خدمت قبله ی عالم می آمدم چند دزد مرا لخت کردند و از این رو دیر به خدمت رسیدم.»

انوشیروان خنده ی بلندی سر داد و به طعنه گفت: «اینها همه از فواید سحر خیزی است. اگر آنقدر زود از خانه بیرون نمی آمدی،لختت نمی کردند.»

بزرگمهر پاسخ داد: «قربانت گردم، آنها زود تر از من  بیدار شده و بیرون آمده بودند بدین جهت به فیض خودشان رسیدند.»

/ 5 نظر / 37 بازدید
amti

mersi , kheilu bohal bud

سحر

وقتی میایی صدای پات از همه جاده ها میاد انگار نه از یه شهر دور که از همه دونیا میاد تا وقتی که در وامیشه لحظه دیدن می رسه هرچی که جادست تو زمین به سینه من میرسه ای که توی همه کسم بی تو میگیره نفسم اگه تورو داشته باشم به هرچی میخوام می رسم وقتی تو نیستی قلبم رو واسه کی تکرار بکنم گل های خواب آلوده رو واسه کی بیدار بکنم دست کبوترهای عشق واسه کی دونه بپاشه مگه تن من میتونه بدون تو زنده باشه عزیز ترین سوغاتی غبار پیراهن تو عمر دوباره منه دیدن و بوییدن تو نه من تورو واسه خودم نه از سر هوس می خوام عمر دوباره منی تورو واسه نفس می خوام سلام روزت بخیر باشه...دلم نیومد بی سروصدا از این قصر قشنگ بیرون برم .....خیلی خوب بود..دوست داشتی با قدمهای قشنگت به کلبه منم سربزن ..آپیدم ..روز قشنگی داشته باشی[گل][گل][هورا]

با درود

با درود. نمی دانم کجائید و در چه حال. ولی آرزو دارم در هر کجا که هستید تندرست بوده و روزگار بر وفق مرادتان باشد. دیشب دوستی زنگ زد و عجب صدایش در تلفن شبیه به صدای شما بود. طبق عادت مداد و کاغذی پای تلفن هست. روی کاغذ نوشتم به وبلاگ پچپچه سر بزن و برای محبت های نویسنده وبلاگ سلام و عرض ادب کن. مانا باشید

نسرین

نکته سنجی جالبی بود . پس آنچنان که لقب انوشیروان است ، عادل نبوده . بلکه کمی تا مقداری هم متقلب تشریف داشته !

نسرین

نکته سنجی جالبی بود . پس آنچنان که لقب انوشیروان است ، عادل نبوده . بلکه کمی تا مقداری هم متقلب تشریف داشته !