هانس هولباین(Hans Holbein

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هانس هولباین(Hans Holbein )نقاش آلمانی ۱۴۹۷- ۱۵۴۳ نخستین دوره ی فعالیتش را در شهر بال آغاز کرد ، اما بعد به انگلستان رفت و به مقام نقاش درباری رسید .

شاهکار هولباین تصویری است به نام سفیران فرانسه (تابلوی بالا) . در این تابلو دو سفیر فرانسوی به نام های دنتویل و دوسلو که از اومانیست های سر سخت بودند ، دیده می شوند . تصویر ظاهرا ً ساده به نظر می رسد اما در روایت پنهان خود حکم عرفانی رنسانس (به یاد مرگ باش ! ) سرمشق هنرمند بوده است .

دو نجیب زاده ی جوان در اتاقی شکوهمند ، در دو طرف یک میز  آراسته به یک رومیزی گرانبها کنار دیواری ایستاده اند . لباس های گرانبها ، طرح دست باف پرده ی سبز زمردی پشت سرشان ، موزاییک کف اتاق که با پرسپکتیو ی بی نقص نقاشی شده و اشیای دیگر در اتاق همه از یک غنای دنیایی و یک اقتدار زمینی حکایت می کنند .

از کتاب ها ، ابزار نجوم و ابزار موسیقی پیداست که آنان به علوم و هنرهای دوران خویش آشنایند .نگاه پر نخوت و سردشان آشکارا نشان می دهد که سرمست از زندگی و قدرت اند ؛ اما واقعیتی دیگر با نشانه هایی پنهانی وجود دارد که کشف آن در نگاه اول دشوار می نماید ؛ علامتی بر کلاه یکی از نجیب زادگان دوخته شده که اسکلت جمجمه ای است و جز با دقت بسیار شناخته نمی شود .

زمان نگار چوبین روی میز ساعت و روز مرگ پدر نقاش را نشان می دهد .

سیمی از سیم های عود پاره شده است .

اما مهمترین این نشانه ها شییی است شگفت انگیزکه به گونه ای مورّب کنار پای سفیران در فضا شناور است . حضور این شیی ناشناخته در چارچوب این پرده ی واقع گرا خود موردی است حیرت آور . شگفتی آنجا افزون می شود که اگر به فاصله ی یک متر و نیم ازسمت راست پرده بایستیم ، درمی یابیم که این جسم اسکلت جمجمه ی انسانی است که بگونه ای از شکل افتاده ترسیم شده است که سفیران چشم به روی آن بسته اند .

به روی آن واقعیت پنهان  در نظام هستی و در چارچوب پرده ی هولباین ...

  

/ 11 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
zita

سلام.از لطف شما ممنونم.وقتی دوباره به موزه پرادا برم٫حتمن شما را بياد ميارم . به آن تابلوی گويا با دقت بيشتری نگاه ميکنم.اگرچه من از کارهای پيش از دوره سياه ـ اش بیشتر خوشم مياد.(آخه الکی٫خوش هستم).در مورد تابلوی سفيران فرانسه٫که نميدانم در کدام موزه نگهداری ميشود شنيده ام که بهمين دليل آنرا در پيچ پله ای به ديوار نصب کرده اند که در موقع رد شدن از پای پله ها٫آن جمجمه بخوبی ديده ميشود(مثل عکسهای سه بعدی)

سیما

سلام و دوباره سلام.ممنون که سر زدی و سپاس از نظرت. درباره هانس و اين تابلو قبلا چيزی نمی دانستم. ممنون از اينها. آيا اهميت اين تابلو و کشيدن اسکلت برای بيان اين بوده است که نقاش ماهيت اصلی اين دو سفير را نشان بدهد؟

سیما

....شايد هم می خواهد بگويد که مرگ به سراغ آدم های متکبر و ثروتمند هم می آيد و هر چيز را پايانی است....

شیپور

سلام . با تعبير و تحلیل های جالب و جاذبی که از تابلو کرده ايد آدم را به این فکر واميداريد که چقدر چیز های دیدنی قشنگ و زشت دیگری نیز هستند که ما چه بی تفاوت و سرسری !! از کنار آن میگذریم . این را با توجه به استناد کسی مینویسم که تازه خودش نیز در این رشته دستی دارد ، اولین کامنت گذار . واقعا دستتان درد نکنه .....در این تابلو بیشتر از همه وجود ساز «عود» که شرقی و مخصوصا ایرانی ست برای من جالب است . البته در حال حاضر این ساز یکی از عمده ترین سازهای عربی ست که از ایران به انجا رفته است.

mahvash

دوست عزیز ، در بالا بردن سطح معلومات ما موفق باشی.

حامدفردين

سلام دوست گلم...تفسيرزيبايی از اين تابلو کردی...منم به روزم و منتظر

Mahmoud Dehgani

روزی با نقاشی سرشناس از کشورمان در مادريد به موزه ال پرادو رفتيم. دالی از تلفيقی که انعکاس آن در آب چيز ديگری را خلق کرده بود در تابلوئی همه چشم ها را جذب کرده بود. دوست نقاشم گفت: چه می بينی؟. چيز ی نمی ديدم. در پله طلائی عمر بودم و ظاهرا عاشق. تصاوير گنگ و مبهمی را می ديدم. چيزی گفتم. با نگاهی که ترس تمام وجودم را گرفت دوباره گفت چه می بينی؟ گفتم خدائيش هيچی. ساعت ۱۰ صبح بود. تا پنج بعد از ظهر که با هم بوديم در مورد آن تابلو گفت و تازه بقيه اش را گذاشت برای روز بعد و با هم خداحافظی کرديم. باری: بارها اين اثر را ديده بودم. نمی دانستم يک عالمه حرف دارد. تصدقت محمود دهقاني

هرمز ممیزی

سلام انتخابات بدون حضور کانديدای زن توهين به بيش از نيمی از جامعه بزرگ ايران است!

امیر

چه پست خوبی