محمد بیابانی                   تهمینه،
                         در گلوی زمان جاریست ...

می چرخد آسیا و زمان
نشت می کند
وز زخم یأس
ُرستم
راه سرشک را هموار کرده است ...

آنها که می مانند ... که می مانند ... که می مانند و محمد بیابانی یکی از آنهاست که می ماند. او که آرام زیست و آرام سرود، و بی جنجال ، این جهان پر جنجال را ترک گفت . هیچکس نه در زندگی اش چیزی برای او نوشت و نه در مرگ بی جنجالش مرثیه ای سرود که ما همه تشنگان نام هستیم و نه درد .
اما شعر شگفت انگیزش از چشم هوشیار دکتررضا براهنی – که شکارچی شعر ِ خوب است - پنهان نماند و همان روزها برایش نوشت که :
در پایان این بخش * بگویم که کتاب شعری درآمد از آقای " محمد بیابانی " تحت عنوان " حماسه ی درخت گلبانو " به مناسبت " گرامیداشت هزاره ی شاهنامه ی فردوسی " . و در پایان سال 69 ورود آقای بیابانی به صحنه ی شعر جدید فارسی ، با این باز سازی امپرسیونیستی اسطوره – افسانه ی حماسه ی فردوسی ، مبارک است .

سیمرغ :
گریان شده است
دجله و خفته است ببر پیر
در سایه ی پری ز لادن و
پرچینی از خروس
زخمی عمیق مدید است
برگونه ی شفق
سرب از گلوی ابر می چکد و
پرسه می زند با باد
در وادی سکوت
یکدست دام کرکس است
هوا
تا دور
با دانه های وسوسه انگیز اختران

دکتر رضا براهنی ،طلا در مس ، چاپ اول ، تهران 1371 جلد سوم، بخش بحران رهبری شعر و نام تمام مردگان، صفحه ی 1791

محمد بیابانی در حدود سال 1323 در بوشهر به دنیا آمد. او معلم بود و از آن دست شاعرانی بود که آرام در انزوای خلوت خود زندگی کرد و شعر های خوب سرود . وی افزون بر شخصیت ادبی قابل درنگ دارای پیشینه ی سیاسی و مبارزات پر رنگی بود .
از او بیش از هشت دفتر شعر و یک رمان و پژوهش های بسیاری به روی فرهنگ و فولکلور زادگاهش بوشهر بجای مانده است که سه مجموعه ی آخرین از این قرارند : "حماسه ی درخت گلبانو ،1369" ؛ " ، زخم بلور بر زبانه ی الماس ، 1373 " ؛ " دستی پر از بریده ی مهتاب ، 1380 ".
آنچه از او باقی مانده نشان می دهد که خواننده با شعری دیگر گونه و ذهنیتی متفاوت و زبان شاعرانه ی ویژه ای روبروست . در موردشعر محمد بیابانی بسیارها می توان نوشت که در حوصله ی این فرصت کوتاه نیست ، از این رو پرسه در کوچه باغ های شعر او را به آینده وا می گذاریم و نوشتار را با شاعرانه ای از او به پایان می بریم :

جادوگر :


تا جلگه های گمشده
تا روح زعفران
با صد هزار مرده وزان است
بوی تلاشی گلسنگ
گل تاجی از بنفشه و دریا
و ساق
ساق ِ سست ِ ترَکناک
رودابه
        بس شمرده است
سُم ستور و شیهه ی اسبان بی سوار ...


رستم :


آن کیست
         وز کجاست
که نیمیش
از ماهی است و
             نیم دگر انسان
مفلوک ،
همچون شبی تلخ
در ساحل محقر نمناک
بر بوریای خاک ؟

*

 

 

 

بو می کشد پرنده
زخم جوان را ،
از لایه های ابر...

تهمینه ،
در گلوی زمان جاریست ...

برگرفته از پیک خبری ایرانیان - جای پای عشق ۶

/ 10 نظر / 8 بازدید
سیما

سلام عزيز. بهره ها بردم. قلمت روان و جاری باد و روحت پر تلاش و بی غم....

Mahmoud Dehgani

با درود اين بنده خدا کتابی را پشت نويسی کرده برای شما به آدرس من فرستاده که سفر من باعث تاخير شد. و اگر ادرسی پستی با ايميل يا روی پيغام گير بگذاريد برايت پست خواهم کرد تا شعرش را هم ملاحظه کنيد.

pechpecheh

عزيز جان نشانی خانم راحله را درست کن www.rahelayar.persianblog.ir انگار به جای حرف h حرف l گذاشته ای و برای همين باز نمی شود . من به سايت اين هنرمند رفتم و از غزل های زيبايش حظ بردم ...

شیپور

سلام . در مورد محمد بيابانی . يکی از دوستان نزديکم که ساکن آلمان هست و با زنده ياد محمد بيابانی يار غار و از رفقای حزبی و ديرينه او بود برايم تعريف کرد ....يه بار که به خانه اشان رفتم مشاهده کردم در کمدی پر از شعر و آثاری چاپ نشده دارد .....گويا منتظر فرصت و زمانی بوده تا آنها را رديف و منظم کند و به چاپ سپارد ولی بعد ها شنيدم که همه ی آنها در گير و دار حوادث نا بود و سر به نيست کرده ...

Mahmoud Dehgani

روی آدرسی که گذاشته ام کليک کنی. آدرس تقديم می شود

Rahela Yar

دوست گرانقدر وعزیز سلام برشما! از مطالب ارزشمند تان استفاده کردم. هميشه سرافراز وکامگارباشيد.

Mahvash

دلم گرفته بود گرفته تر هم شد، چرا؟ نمیدانم!

Mahvash

دوست عزیز ، تو یک هزارم آنچه را که در زندگی بر من با این روحیه حساس گذشته و هم اکنون میگذرد نمیدانی و نمیتوانی بدانی! در جواب کامنت نا منصفانه ات مجبورم بگویم: آتش بگیر تا که بدانی چه می کشم ، احساس سوختن به تماشا نمی شود.

Mahvash

دوست عزیز من ، اولا عکس العمل هر فرد در برابر غمها و رنجهای روزگار با دیگری فرق می کند ، ثانیاً منظور من از آتش گرفتن تنها داغ عزیزان نیست ، این داغی است که امیدوارم هرگز به جان کسی نیفتد، بقول صادق هدایت در زندگی انسان زخمهائی است که مثل خوره روح را در انزوا می خورد و می ساید . ثالثاً من باین نتیجه رسیده ام که باید از این شعر حافظ پیروی کنم: دردم نهفته به ز طبیبان مدّعی ، باشد که از خزانه ی غیبم دوا کنند.

آرش افشار

درود زنده یاد "محمد بیابانی" با توجه به آثار ستُرگش، از شاعران برجسته نسل دوم پس از نیما می باشد.و جا دارد که خیلی بیش از این ها به آثار و شخصیت ایشان پرداخته شود.اخیرا مطلع شدم که دو مجموعه شعر ایشان با نام های"سار صبور بر صنوبر آتش" و" به سالگرد تماشای آب در پاییز" توسط نشر "داستان سرا" در نمایشگاه کتاب امسال (سال 90) منتشر شده است که اتفاقی بس نیکو است و مایه ی خرسندی علاقه مندان به فرهنگ و هنر و ادبیات ایران زمین. یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.