از پنجره ی اتاق خواب من، تا گورستان رو به رو...

 

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

                              با « گلريز» به بهانه ی دلتنگی ...

 

گلريز نيکروش از خاک کردستان؛شاعری است با احساسی متفاوت وبا شعری که از ژرفای جانش برمی خيزد. او با شعر شوخی نمی کند. شعر را دستاويزخودشيفتگی قرار نمی دهد. شعر می سرايد، چون در لحظه ی سرودن، احساس می کند که حرفی برای گفتن دارد و از اين روست که شعرش سرشار از درونمايه ای است که در اعماق جانش خانه کرده. شعر « از پنجره ی اتاق خواب من تا گورستان رو به رو ...» حاوی اندوه « انسان» امروز است که فاصله ای ميان مرگ و زندگی نمی بيند. و آنچه می بيند«کوره راه باريک و کوتاه» ی است که آن را هم « سنگ هايی به بزرگی رنج انسان» پر کرده است.

گلريز در اين شعر ميراث های ناخواسته ای را که از پدر و مادر، به انسان منتقل می شود، چون «بردباری های مادرانه» و « بی تابی های پدرانه» زير سئوال می برد و می انديشد که آن آرامش گم شده را می توان در نسل های قديمی تر«مادر بزرگ ها» يافت.اما او در اين سفر بی برگشت، در کنار مادربزرگ هم درنگی چندان نمی کند. همچنان به راه خويش ادامه می دهد تا به« درون آنی که در انتظارش نشسته» بيارامد.

کاربرد کلمه ی«جهان تان» و ضمير(تان) که برای سوم شخص به کار می رود، در بند:« تاديگر نشانی از جهان تان/با من باقی نماند»، احساس بيگانگی شاعر را با جهان تلخی که بناگزير در آن می زيد، به شگفتی آشکار می کند و در پايان ترکيب « لالايی زايش» می تواند تولدی ديگر باره را به انسان به پوچی رسيده ی امروز نويد دهد.

و اينک شعر:

   

فاصله بين مرگ و زندگي؛

از ميان پنجره ی اتاق خواب من،

            تا گورستان روبه روست.

 

كوره راهي باريك و كوتاه،

با سنگ هايی به بزرگي رنج هاي انسان

 

بارها بر زمينم زد

           و من برخاستم.

 

خسته؛

با يادهای سرد و گرم،

و انبوهی از آرزو،

به آنجا رسيدم.

 

تا به مقصد برسم،

غبار راه، رنگ از شبق موهايم

                             بر گرفت،

چشمان زلالم به كور سو افتاد!

 

در اين راه؛

هزاره ها را پشت سر گذاشتم...

عمق زمان را در نورديدم،

به بلندا رسيدم...

به گودال پرتاب شدم،

و در خود سفر كردم .

 

فاصله بين مرگ و زندگي

از ميان پنجره ی اتاق خواب من

تا گورستان روبه روست ...

 

براي رسيدن به آنجا،

كوره راهي باريك را طي خواهم كرد،

با دسته اي از ياسمن هاي سفيد.

 

به آنجا قدم مي گذارم

                            آرام

در درون آني كه به انتظار نشسته،

                               خواهم آرميد!

دسته گلم را

         تنگ،

        بر سينه خواهم فشرد!

 

و به ياد خواهم  آورد؛

در اين سفر كوتاه،

           چه ها كه نديدم؛

زيبائي ناب،

زشتي بيکرانه

          عظمت عشق

                   تنگناي كينه

و آنگاه بر لبخند تلخم

ياسمن هاپاسخي سپيد خواهند داد ..

 

فاصله بين مرگ و زندگي

از ميان پنجره ی اتاق خواب من

               تا گورستان روبه روست ...

به آنجا كه برسم

بی گمان در كنار مادرم

                   نخواهم آرميد!

 

اگر گلايه کند

خواهمش گفت:

«ديگر نمي خواهم

 بردباري ات را بياموزم.»

 

در كنار پدر نيز نخواهم خفت،

به او خواهم گفت:

«بي تابي ام از توست.»

 

 

فاصله بين مرگ و زندگي

از ميان پنجره ی اتاق خواب من،

              تا گورستان روبه روست،

كه گاه و بي گاه

نگاهم را به خود مي كشد.

/ 29 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش وکيلی

همينطور می شود که گاهی ما نميتوانيم نتيجه ی کارهايمان را به اطلاع برسانيم . آقای آرش همنام عزيز من ( که سروده تان هم بسيار زيباست) اين را من فقط تحقيق نکرده ام . اين مسئله نتيجه ی يک کار گروهی است که می گويد زنان بيشتر روی مسائل احساسی انگشت می گذارند و بطور کلی به عمق فلسفه مطالب نمی رسند برای اينکه در بخش احساسی توقف دارند . اکنون بر اساس آنچه گفته شد يک بار ديگر بخش بررسی را بخوانيد. شايد موضوع کمی روشن شود.

رهگذر

من فقط در مورد شعر و انالايز شعر میخواهم صحبت کنم و ان اینکه ...شعر بسیار زیبا روال زندگی ایرانی را به تصویر کشیده بود . الگویی که در طول زندگی از پدر و مادرمان میگیریم و همانرا دنبال میکنیم چونکه هر چند غلط اما اسانتر است . و کسانی مثل گلریز شاعر نمیخواهند دنباله رو باشند اما زمانی که دیگر به مرحله ای رسیده اند که انرژی نمانده و با ناامیدی می اندیشند که : دیر شد... این شعر همچنین بسیار زیبا انالایز شده بود. هر دو خسته نباشید.

همسايه

پچپچه جانم سلام . شعر و مطلب تو در موردش بسيار خوب و رسا و زيبا بود . من با اجازه ات ميخواهم يک سايت خوب را به تو و تمام خوانندگان خوبت معرفی کنم . برای درد دلتنگی ها www.govashir.com/society/innerchild

آرش

آقای دکتر وکيلی لطفا مقاله زير را بخوانيد: Gender Differences in Cognitive Functioning http://homepages.luc.edu/~hweiman/GenderDiffs.html

دار وگ

دستتون درد نکنه. خیلی زیبا بود. فریاد کمک ٬کم...کم...ک شاعر را شما هم شنيديد؟

ممدلی

نه ما که هيچ فريادی نشنيديم شوما مثه اينکه خواب ديدی ها ...

امير دهقان

با درود وبا اجازه همه دوست دارم بگویم این شعر زیبا و غمگین بود که احتمالا تجربه لحظات شاعره بوده چون از دل امده بود و به دل نیز نشست. این شعر درددلی صمیمانه بود از کسی که نمی خواسته دنباله رو باشد و تصمیم گرفتن در مورد ایستادگی ـ در زمانی صورت گرفته که او به نقطه تسلیم رسیده و پچپچه با نکته بینی های زیبایی خواننده را اماده خواندن شعر میکند. اما میخواهم با عرض احترام پیشنهادی کنم. یکی از نکات جالب اين سايت اينست که بعضیها بجای نظر دادن در مورد مطلب جدید به همدیگر نظر میدهند . اما قضاوت کردن و بخصوص طرز نوشتن جناب دکتر ( انهم بعنوان یک روانکاو ) بی ادبانه بود. ایکاش یاد بگیریم که به یکدیگر بیشتر احترام بگذاریم . به امید بهروزی همه ما

چهچهه

حالا که همه دارن يکنواخت می نويسن و جنس کلام نظرات هم یکنواخت شده و در پنجره بی در و پیکر من حاضر هم نيسن اسم حقيقی شونو بنويسن و گذاشتن برای وقت گل نی. ما هم نمی نويسيم اسممونو. هنوز تو بحر آن شعر قشمم. تصدقت يه دوست.

کل محمود بقال

واسه كريم رفتيم خواستگاري چون ميدونستم خوشحال ميشين خبرتون كردم .