راز لبخند مونالیزا

                              

 

                              

مفهوم واقعی لبخند مونا لیزا سالیان سال ذهن عاشقان آثار هنری را به خود مشغول کرده است ولی دانشمندان بتازگی توانسته اند راز آن را کشف کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی اسکاتزمن، دانشمندان با استفاده از نرم افزاری که برای پی بردن به احساسات صورت طراحی شده است،‌ متوجه شده اند که چهره مونا لیزا 83 درصد شاد، 9 درصد منزجر، 6 درصد هراسان و 2 درصد خشمگِن است.
این مطالعه که توسط پروفسور نیکو سه به از دانشگاه آمستردام انجام شد ه نشان می دهد که با مقایسه این چهره با عناصر اصلی مربوط به چهره یک تصویر، مانند قوس لبها و چین و شکنهای اطراف چشمها، می تواند به انواع مختلف احساسات موجود در آن پی برد.
این فناوری جدید را می توان برای ایجاد کامپیوترهایی که بر اساس وضعیت خُلقی کاربر واکنش نشان می دهند به کار برد.
تا کنون نظریه های مختلفی در رابطه با هویت زنی که در تصویر مونا لیزا دیده می شود و مفهوم لبخند او ابراز شده است. برخی معتقدند که این زن تنها یک مدل ساده برای نقاشی داوینچی بوده است در حالی که برخی دیگر اعتقاد دارند که چهره خود نقاش در این تصویر پنهان شده است.
به گفته پروفسور دونالد ساسون از دانشگاه لندن یکی از مهمترین مسائل در مورد این چهره این است که لئوناردو از تکنیکی استفاده کرده است که اختراع او نبود ولی او آن را گسترش داد و اصطلاحاً دودی خوانده می شود.
وی در پاسخ به این سئوال که چرا مونا لیزا لبخند می زند، گفت هیچ راهی برای پی بردن به این که چرا فردی که در یک تصویر است لبخند می زند وجود ندارد. به گفته وی دندانهای مردم در قرن پانزدهم وضعیت بسیار وحشتناکی داشت و آنها حاضر به نشان دادن دندان های خود نبودند.

 

 

/ 8 نظر / 7 بازدید
سیما

سلام عزیز. استفاده بردم. ممنون. به کلبه مشترک برو....

Mahvash

پس معلوم شد که چرا مونالیزا دندانهایش را در پشت لبان متبسّم خود پنهان داشته است. کجائی ای دوست چرا دیگه سراغی از ما نمی گیری؟؟

سعید بیابانکی

سلام دوست عزيز ...از مطالبت ارزنده شما بهره بردم ...باز هم خواهم آمد .

zita

سلام.اينکه داوينچی آدم شوخی بوده٫شکی نيست.ببين چند ساله که همه را سرکار گذاشته؟بعيد نيست که خودش را نقاشی کرده باشد.

Mahmoud Dehgani

پير مرد آرزوئی داشت و يا به قول هنر روانشناسی ( ديزاير) هنرمندانه او در چهره همسر آن تاجر فرش فروش تجلی کرد و هنرمندانه به قول مولوی گفت: انم آرزو ست. بابای خدابيامرز من هم چون ناکامی های عديده ای از نظر استتيک هنر ی داشت تا موناليزا را ديد لبخندی زد و گفت آينه ای است که داوينچی را می شود در آن ديد. محمود دهقانی

روشنک

دست وردار باب ...... جوگير شدی تو هم.اين پروفسورا و پژوهشگرا هر روز يه چيزجديدی ميگن که پول گيرشون بياد و شهرت بهم بزنن اونوقت تو موندی که لئوناردوی بدبخت چقدهنر بخرج داده بااین تبلیغاتی که غربیا واس خودشون راه میندازن؟؟ بدبختی ما اينه که نه چيزی داريم ونه ميخوايم داشته باشيم... فقط اويزونيم به کاپيتاليستا واستعمارگرا وکارتلای گنده بک!! شاید یه فرجی بشه و يه پاپتی واس مام بماسه!!!!! دست وردار جون هرکی دوس داری.... چه ميدونم ۲ در صد خنديده و ۷/۵ درصد منزجر شده و ...!! خيلی مسخره س بخدا حالا خوبه واس خبرگزاری فارس يه چيزی داره ولی واسه وبلاگنويسا چی داره نميدونم که اين خبرهارو بگوش هم پچپچه کنن!!!!!!!!!!!!

yasamin

[سبز][خداحافظ][قهقهه]