ام کلثوم ... چهره ی جاودانه ی آواز

                                    

                                                    کوکب الشرق

                                                                   

کوکب الشرق نامی بود که مصری ها به ام کلثوم، چهره ی جاودانه ی هنر آواز داده بودندو به راستی این نام بر او می برازید. وی فرزند ابراهیم البلتاجی بود که در سال 1904 در روستای طمبای الزهایره در استان «الدقهلیه»، واقع در شمال قاهره چشم به جهان گشود. در سیزده سالگی به همراه پدرش در روستاها می گشت و مراثی مذهبی و اشعار عارفانه می خواند. در همین ایام بود که صدای جادویی او  توسط استادان هنر شناسی چون «شیخ ابوالعلاء محمد» و « شیخ زکریا احمد» کشف شد.بنابراین وی بعد از چندی، به همراه پدر، روستا را به قصد قاهره ترک نمود تا به توسط «شیخ ابوالعلاء» که دوست پدرش بود، با یکی از موسیقیدانان معروف آن زمان در مصر دیدار کند. در همین زمان وی شروع به خواندن ترانه کرد، و بعضی از این شعرها را بدون موسیقی می خواند و به همین دلیل در میان صداهای زنانه، به سرعت چهره ای سرشناس شد.

یک سال بعد او با« احمد رامی» شاعر آشنا شد. رامی تازه از رشته ی ادبیات و زبان فارسی در هند فارغ التحصیل شده بود و ام کلثوم به او مژده داد که می خواهد یکی از شعرهایش را بخواند. چیزی نگذشت که دست سرنوشت، « احمد صبری» دندان پزشک را که آهنگ سازی ماهر بود، پیش روی او قرار داد و صبری خداقل برای 14 ترانه ی او آهنگ هایی بسیار شنیدنی ساخت. و طولی نکشید که محمد القصبحی که در نواختن عود چیره دست بود، به این گروه پیوست. در آن زمان بود که ام کلثوم به همراهی گروه موسیقی خود متشکل از عود محمد القصبحی، قانون محمد العقاد، و کمانچه ی سامی الشوا روی صحنه رفت و غوغایی برانگیخت.

ام کلثوم از آن پس تا سال1975 یعنی زمان مرگش، هنرمند خستگی ناپذیر و بی جانشین صحنه ها بود . او شصت سال تمام آواز خواند و این مدت طولانی در تاریخ خوانندگی بی سابقه است.

اما راز هنر ام کلثوم و نبوغ وی تنها معرفت و آگاهی او از هنر خوانندگی و نوازندگی نبود، بلکه شیفتگی عاشقانه ی او به هنر آواز بود. آنگونه که پیش از آنکه شنونده ی خود را در حالت جذبه و حیرت غرق کند، خود در آن غرق می شد .او تحت تأثیر غنای این هنر آنچنان از خود بی خبر می گشت که ببینده احساس می کرد در آوازش محو شده است.از این رو همیشه در صحنه دستمال حریری در دست می گرفت و در حالات جذبه و شوق، بی آنکه در آن لحظه بفهمد چه می کند، آن را با دو دست خود پاره پاره می کرد.  این حالات مستانه ی پرشور نه تنها در حرکات، بلکه در چهره اش نیز جلوه گر می شد، چنانکه در هنگام چهچه  های مستانه چشمانش بی اندازه درشت می گشت، گویی که می خواهد از چشمخانه در آید. به همین منظور او، برای اینکه چنین حالاتی موجب دگرگونی بیننده نشود، دورنمای چشم خود را با عینک سیاهی مخفی می کرد.

بعدها هیأت ارکستر«ام کلثوم» به هشتاد نوازنده رسید و بسیار شکوهمند بود، بویژه اینکه ببیننده وقتی در میان این اعضاء چشمش به چهار هنرمند نابینا می افتاد که با «نای» های بلند و لباس های مرتب آخرین مد، در ردیف جلو هنرنمایی می کردند، نمی توانست از دم آن فضای عارفانه بگریزد.

کنسرت های ام کلثوم از مرزهای کشور خود گذشت و به سرزمین های دیگر هم راه یافت و وی از ین طریق نه تنها مصر را از نیازهای اقتصادی می رهاند، بلکه باعث شناسایی هنر و هنرمندان مصر، به بیرون از مرزها شد.. چنانکه در 63 سالگی در فستیوال آواز پاریس شرکت نمود و با صدای گرم خود که اثری از خستگی در آن نبود، آنچنان شور و هیجانی ایجاد کرد که همه مسحور شدند. این فستیوال در آن زمان به ام کلثوم چهارده هزار لیره پرداخت که تمامی آن به خواست ام کلثوم صرف کمک به ممالک عربی شد که در جنگ با اسراییل صدمه خورده بودند. وی همچنین عادت داشت که آخرین شب جمعه ی هر ماه برای مهمانان خصوصی خود در « قصرالنیل» آواز بخواند و از این طریق با پول هنگفتی که صدها تن از ثروتمندان کشورهای عربی و شیخ نشین های خلیج فارس هزینه ی سفر خود می کردند، امتیاز اقتصادی عظیمی برای مصر فراهم آورد.

باید گفت هنوز هم که هنوز است با گذشت بیش از سی سال از مرگ کوکب الشرق، رادیو مصر، هر غروب از ساعت 5 تا 9 به مدت 4 ساعت ترانه های این خواننده ی بی نظیر را پخش می کند و مردم مشتاقانه گوش می کنند و نیز هنوز هم ترانه های این هنرمند در صدر فروش قرار دارد. و این پر بیراه نیست، هست؟

برگرفته از پیک خبری ایرانیان/جای پای عشق/ پیرایه یغمایی

 

 

 

/ 14 نظر / 47 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بامشی

خواننده ای با صداي اٌ بی. چه صدایی! مرسی که ازش نوشتي

ح. ورسی

سلام دوست عزیز ! وبلاگی قشنگ فرهنگی - ادبی دارید. ممنون شما دقیق که دقیق ترین یادداشت را در مورد ام کلثوم خواندم و بسیار میخواستم پیرامون این صدای جاودانه و افسونگر چیزی بدانم وشما دریک یادداشت کوتاه ولی پربار حق مطلب را ادا نموده اید. عناوین مطالب تان را مرور کردم ، خواندنی های دلچسپی یافتم به فرصت از آنها استفاده خواهم برد. تشکر شادمان باشید.

پرکلاغی

جالب بود. خواننده‌ای که آنچنان از خود بيخود می‌شه که چشماش می‌خوان بيان بيرون... و مجبوره عينک بزنه...

دويد جکوب

نه٬ پر بی راه نيست. هنوز هم مردان و زنان سرزمين های عربی معتقد هستند که در عالم خوانندگی مطمنا هيچ زنی بالاتر و قوی تر از ام کلثوم نيامده است و بعضی هم معتقدا ديگر هرگز نخواهد آمد.( مثل پله که بسياری از بازيکنان ده های مختلف فوتبال رو با او مقايسه می کنند ولی بايد بپذيريم که پله فقط يک دونه هست و کسی ديگر با او قابل قياس نيست - نظر من هم به متعلق به همين گروه دوم هست٬ مثل اين نظر شخصی خودم که اعتقاد دارم تا دنيا دنيا هست ديگر هيچ صدايی٬ صدای قدرتمند و با شکوه مرحوم هايده نخواهد شد٬ حاشا و کلا) . آنها که در ايران ماهواره عربی را می گيرند می توانند گواه صادقی بر اين باشند که در طول شبهای هفته گاهی تا ۵ شب کانال « روتانا طرب » کنسرت های سياه و سفيد ام کلثوم را پخش می کند و مردم عرب زبان با وجود اينکه اين ترانه ها را تا کنون شايد بيش از صد بار ديده و شنيده اند هرگز ديدن مجددش را از دست نمی دهند. هرچند من سواد عربی ام به قدر رفع نياز های روزانه و احوال پرسی های متداول هست ولی می فهمم که مردم چگونه مبهوت صدای ماندگار ام کلثوم می شوند...

دويد جکوب

... در ضمن درباره تاريخ تولد ام کلثوم نظرات زياد هماهنگ نيست و تاريخ ۱۸۹۶ نيز زياد مورد بررسی قرار می گيرد و به عبارتی هر دو نقل قول ۱۸۹۶ و ۱۹۰۴ مطرح هست. در ضمن خيلی متشکرم برای تبريک تولد. باز هم ممنون که من رو جزو انسان های آرام و متعادل ارديبهشتی قرار دادی٬ اميدوارم واقعا همينطور باشد. در ضمن خيلی هم متاسفم اگر يک بار ديگر هم به وبلاگ من آمده ای و من برای پاسخ گويی نيامده ام٬ هرچند اين موضوع خيلی به ندرت اتفاق می افتد ولی بگذار به حساب مشغله های بی پايان من در اينجا...در اولين فرصت لينک وبلاگت را در وبلاگم قرار خواهم داد...

قهوه چی

سلام. نام «ام کلثوم» را شنيده بودم و ميدانستم که خواننده بسيار نامداری در جهان عرب است اما اطلاعات شما در مورد او بسيار جالب و خواندنی بود. آيا ميتوانيد لينکی از يکی از آهنگهای او را هم بگذاريد؟

پرکلاغی

چه خوب که عکسش را هم گذاشتی. لينکی از آهنگ‌هايش نداری؟

پرکلاغی

باشه در هر صورت ممنون.

zita

سلام.آی که پدرم خيلی از ام کلثوم خوشش ميومد. اين ديويد عزيز ما نميدونه که در مورد سن خانمها هميشه روايات مختلفی وجود دارد،آنقدر که خود ما گاهی فراموش ميکنيم که چند سال داريم.خلاصه که يا چهار سال پيش از پايان قرن بوده و يا چهار سال بعد از آن.فرقی نميکنه.

مسعود

سلام مسعودم. نمیدانم چه بگویم نمی دانم.از این مادر هنر چی بگم که بی ادبی در مقام والایش نشده باشه.وفت میتونم بگم زندیگی منه خلاص.تنها کسی که صدایش منو به آغوش مهربانی دعوت میکنه. یه چیز بگم اونم هنگامی که دارم هم تایپ میکنم هم صدای ملکوتیشومی شنوم با چشمای تر از سوزعشق او که حیف........../من بچه بودم خیلی بچه بودم نمیدونم اسمش تو ذهنم از کجا اومده بود بخدا نمیدونم و سبک خوندنش رو هرکز نشمیده بود شاید به طور ژنتیک این نوع ترانه عارفانه در وجودم بوده از بدو تولد پنج سالم بود آهنگش تو ذهنم مینوازید تا در تلویزیون یه روز عصر از بحرین پخش شد من با تعجب فراوان به او نگاه کردم گفتم ای بابا ایکه تو ذهن منه اینه رفتو رفت تا نوارشو گیر اوردم. جالب این بود که قبل از این حرفا من همیشه ازاو تعریف میکردم ولی ندیده بودمش ولی خدای میدونسم کسی به این سبک میخونه.دوستان سعی کنید با احترام خاص خودش بیشتر معرفیش کنید.