قشم ...

  شهرها و شعرها

   

بسیاری از شهرها بخاطر زیبایی یا برای اینکه زادگاه شاعران بوده اند، در شعر ها حضور یافته  و مورد ستایش قرار گرفته اند. برای نمونه می توان به شیراز اشاره داشت که نه تنها بخاطر زیبایی، بلکه برای خاک شاعر خیزش و آن هم شاعرانی چونان سعدی و حافظ .

بسیاری از شهرها چون حیرت شاعر را برانگیخته اند، در شعر آمده اند که از آن جمله می توان حضور شهر تهران را در شعر ملک الشعرای بهار و اشرف الدین (نسیم شمال) نام برد.

اما بسیاری از شهرها به صورت یک واقعیت در شعر تصویر زده شده اند چنانکه عبور از میان بندها و واژگان آنها به عبور از میان کوچه ها و محله های آن شهر می ماند .

در میان شهرهایی که به شعر وارد شده اند ، شیراز و اصفهان و تبریز و مازندران از همه خوشبخت ترند ، اما جایی مثل « قشم » با آن زیبایی بکر و دست نخورده از چشم شاعران دور مانده و تنها کسی که با احساس شاعرانه، آن را سروده « احسان یغمایی » باستان شناس است که بنا بر شغل خود مدت های بسیار آنجا زیسته و با طبیعت برهنه و فرهنگ جاندار آنجا ارتباط تنگاتنگ یافته است . در این شعر تَف زده و آهنگین می توان با قشم و جامعه ی قشم در تصاویر بریده بریده دیداری داشت که به روی هم چونان پازلی طرحی یکدست از « قشم » ارائه می دهند . این شعر، جا به جا طبیعت قشم را ، فرهنگ مردمش را و حتا معماری آنجا را با تصاویری زنده از قبیل : زیبایی زنان با چشم های سیاه و سر پنجه های حنا زده/ بادگیر پیر / کوچه های تنگ / قلعه ای ویران با برج های سنگی/  دام دام طبل / فرار کردن جن از تن یک بیمار جن زده ( = بادی) که باید با دام دام طبل اتفاق بیافتد / تیرهای چوبی سقف اتاق ها / دست کوب ها و گل میخ روی درها و نیز ایستایی زمان را به خواننده یادآور می شود. و اینک شعر :

 

   

قشم

احسان یغمایی ، باستان شناس

زن ها همه سیاه               

سر پنجه رنگ خون

از پشت صورتک

چشمان قیر گون

 

         ***

هر کنج و هر کنار

خورشید در کمین

تا خورده روی هم

آب ، آ سمان ، زمین

 

        ***

بر ساحل شنی،

افتاده جا به جا

تابوت ماهیان

قایق شکسته ها

 

        ***

از جوشش درون

دریا دهان به کف

قی کرده روی خاک

گوش ماهی و صدف

      ***

داغ برهنه پا

بر روی ریگ ها

خورشید زیر خاک

دریاست در هوا

 

      ***

ویرانه قلعه ای

با برج ها ز سنگ

یاد آور قرون

خون و جنون و جنگ

 

       ***

از خانه ای ز دور

دام دام ِ طبل ِ زار

از «بادی» مریض

جن می کند فرار

 

       ***

هر باد گیر پیر

با یک هوای دم

در کوچه های تنگ

پیچیده نا و نم

 

       ***

سقف اتاق ها

از تیر هاو چوب

بر روی هر دری

گل میخ و دسته کوب

 

       ***

در تور خاک قشم

خورشید در قفس

دریا ز هُرم داغ

افتاده از نفس

 

       ***

تَف کرده خاک قشم

خورشید بی غروب

ایستایی زمان

خط کج جنوب

 

        قشم ، تیر ماه 1379

/ 6 نظر / 5 بازدید
zita

سلام.هروقت که سراغم بيايی خوش ميايی. شرحی که بر شعر نوشته ای،بسيار بجا و مفيد بود.در فهميدن خود شعر کمکم کرد و ياد عکسی افتادم که نميدانم در کجا ديدم،زنانی رشيد و قوی با ماسکی بصورت،که اگر قشمی نبودند،خيلی شبيه زنان در اين شعر بودند

محمود دهقانی

سال نو بر شما مبارک باشد. مدينه گفتی و کردی کبابم. قشم زيبا و دلنشين. اما پاريزی ؟؟

پر کلاغی

سلام مرسی از لطفت. وبلاگ تو هم خيلی خوش‌رنگه. هر وقتی دلت خواست بيا و سر بزن. خوشحال می‌شم. این شعر ساده اما قشنگ بود. با خوندنش گرمم شد٬ انگار واقعا توی قشم باشم! و اما در مورد فيلم لـئـــــــــــــــــــــــــــون هم بايد بگم اون مطلب وبلاگم هنوز کامل نيست و نصفه‌نيمه گذاشتمش رو وبلاگم. دو تا نکته‌ی مهم در مورد فيلم هست که اونجا می‌خوام بگم. قبل از ديدن فيلم اون‌ها رو بخونی بهتره. يه بار ديگه هم برام نظر گذاشته بودی و من هم وقتی بهت سرزدم در مورد فيلم بوتيک نوشته بودی. هرچند نظرم رو همون‌جا در مورد فيلم گفتم ولی باز هم می‌گم اين فيلم از معدود فيلم‌های ايرانی هست که شدید دوستش دارم.

مريم

خورشيد زیر خاک دریاست در هوا این دو بیت خود شعری کامل و زیباست . چرا هفت سال برای چاپ اش صبر کرده ای مرد مومن

سامان ساده

قشم ... قشم ... قشم .... راست گفتی هيچکس برای قشم چيزی ننوشته . درود خدا بر احسان عزيز که جای جای زادگاهش را گرامی ميدارد . از اين شعر بيشتر کار بگذار . ممنون